GİZEM YAYINCILIK 10. SINIF İNGİLİZCE DERS KİTABI 1. ÜNİTE “SCHOOL LIFE” (OKUL YAŞAMI) CEVAPLARI

2019-2020 eğitim öğretim yılında 10. sınıf İngilizce dersinde okutulan Gizem Yayıncılık 10. Sınıf İngilizce Ders Kitabının 1. Ünitesi olan SCHOOL LIFE (OKUL YAŞAMI) Ünitesi cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Gizem Yayıncılık 10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı 1. Ünitesi olan School Life Ünitesinin sayfa 9, sayfa 10, sayfa 11, sayfa 12, sayfa 13, sayfa 14, sayfa 15, sayfa 16, sayfa 17, sayfa 18, sayfa 19, sayfa 20 ve sayfa 21 ’de bulunan aktivite ve soruların cevaplarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.


Yazımızın devamında tüm bu sayfaları bir arada bulabilirsiniz. Kitap sayfalarının görselleri üzerinde verilen cevapların ve Gizem Yayıncılık 10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı 1. ünite kelimelerinin Türkçe anlamlarını da bulabilirsiniz. Cevapları sitemizden alırken öğrencilerin ve velilerin daha bilinçli olarak cevapları tamamlayabilmeleri için ders kitabı etkinliklerinde “instructions” yani sizden isteneni anlatan talimatların da Türkçeleri verilmiştir. Öğrencilerin bireysel olarak cevaplaması gereken alanlarda da örnek olarak kullanılabilecek cevaplara yer verilmiştir.

10. sınıf İngilizce ders kitabı sayfa 9
10. sınıf İngilizce ders kitabı sayfa 10
10. sınıf İngilizce ders kitabı sayfa 11

SAYFA 11’de bakılması istenen 143. Sayfa

10. sınıf İngilizce ders kitabı sayfa 143
10. sınıf İngilizce ders kitabı sayfa 12
10. sınıf İngilizce ders kitabı sayfa 13

SAYFA 13 Aktivite A’nın Dinleme Metni (Audio 1.3)

David: Good afternoon, Mrs. Williams!

Mrs. Williams: Good afternoon, David! You look so unhappy. What’s the matter with you?

David: I feel too stressed, Mrs. Williams. I have four exams next week. I don’t want to fail. But I don’t know what to do.

Mrs. Williams: You should revise regularly, David. Do you have a study plan?

David: No, I don’t.

Mrs. Williams: You should make a study plan, David. You should start your revision early. In this way, you can complete your studies in time. It’s not a good idea to study for your exams at the last minute.

David: You’re right, Mrs. Williams. I usually study at the last minute so I don’t have enough time to study all the important points very well. And then I feel too stressed before exams.

Mrs. Williams: That’s a big mistake, David. Let’s think of your successful classmates. For example, Lisa’s studying for her exams this week but she isn’t feeling stressed because she revises regularly so she always learns well.

David: Yes, Mrs. Williams. Lisa’s such an eager beaver. She studies very hard and she does all her homework.

Mrs. Williams: She’s a very successful student. She always passes her exams with flying colors.

David: Yes. I want to be successful like her.

Mrs. Williams: You shouldn’t study at the last minute then.

David: All right, Mrs. Williams. I’ll make a study plan today.

Mrs. Williams: Great! And you should sleep well in the few days before your exams. Your diet is also important. You should eat healthy food.

David: OK, Mrs. Williams.

Mrs. Williams: I’m sure you’ll be successful, David. Please let me know if you need any help.

David: Thank you very much, Mrs. Williams.

Mrs. Williams: You’re welcome, David. You should hit the books as soon as possible.

David: Yes, Mrs. Williams. I’ll study very hard this week. Have a nice day.

Mrs. Williams: Thanks. Goodbye.

10. sınıf İngilizce ders kitabı sayfa 14

SAYFA 14 Aktivite B’deki metnin Türkçesi

Bayan William David’in bir problemi olduğunu düşünüyor çünkü o çok mutsuz görünüyor. Haftaya 4 tane sınavı var, bu yüzden çok stresli. David’in bir çalışma planı yok. Bayan William takrar etmeye erkenden başlamasını söylüyor, böylece tüm çalışmalarını vaktinde tamamlayabilir. Sınavlarına son dakikada çalışmaması gerektiğini söylüyor. David’in arkadaşı Lisa her zaman iyi öğreniyor çünkü düzenli bir şekilde tekrar yapıyor, böylece bu hafta hiç stres yapmıyor. David, Lisa gibi başarılı olmak istiyor. Bayan William, David’in düzenli uyuması gerektiğini ve sınavlarından önce sağlıklı beslenmesi gerektiğini düşünüyor. David bu hafta çok çalışmayı planlıyor.

10. sınıf İngilizce ders kitabı sayfa 15

SAYFA 15 Aktivite A’daki Metning Türkçesi

Video Blog paylaşımı nedir? Kısa bir videodur. İkili çalışma veya grup çalışmasının bir parçası olarak sınıfınızda bir video blog (vlog) hazırlayabilirsiniz. Ya da evinizde ev ödevi olarak da yapabilirsiniz. Vlogları çekerken dijital kamera, laptop, tablet veya akıllı telefon kullanabilirsiniz. Kayıtlarınızı sınıfta paylaşmadan önce öğretmeninizin kontrol etmesi gerek. Arkadaşlarınız vlogu izledikten sonra bir değerlendirme formu doldurabilirler, böylece İngilizce kullanımınızı değerlendirebilirler.

SAYFA 15 Aktivite B’deki talimatların Türkçesi

Günlük yaşam hakkında 10 soru yazın ve birlikte bir anket hazırlayın. Biriniz röportaj yapacak ve soruları soracak. Doğru tonlamayla sorular sorup cevaplayın. Konuşmanızı kayıt edin. Bu haftanın sonunda video kaydınızı yükleyin. Bloğunuzda paylaşın. Videoyu izledikten sonra arkadaşınızla beraber değerlendirme kontrol listesini doldurun.

10. sınıf İngilizce ders kitabı sayfa 16

SAYFA 16’daki While You Read Bölümü Aktivite A’daki metnin Türkçesi

İngiliz öğrenciler 10. Sınıfa geldiklerinde bazı dersleri almak zorundadırlar. Bunlar zorunlu derslerdir. Önemli bilgiler ve beceriler içerirler, bu yüzden tüm öğrencilerin bunlara ihtiyacı vardır. Örneğin, öğrenciler Matematik, İngilizce, Fen, kariyer eğitimi, vatandaşlık, Bilgi ve iletişim teknolojisi ve beden eğitimi almak zorundadırlar. Aynı zamanda seçmeli dersler de vardır. Resim, müzik, drama, tasarım ve teknoloji, tarih, coğrafya, modern yabancı diller vb. . Farklı liseler farklı seçmeli dersler sunabilirler. Öğrenciler de ilgilerine göre bunlar arasından seçerler.

10. sınıf İngilizce ders kitabı sayfa 17

SAYFA 17 Aktivite C’deki Metnin Türkçesi

Selam! Ben Lisa. Lisede öğrenciyim. Günüm erken saatte başlıyor. Sabah 07.30’da kalkıyorum kahvaltıdan önce yarım saat koşuya gidiyorum. Sonrasında okul servisine yetişiyorum. Derslerim saat 9’da başlıyor. Öğle arasına kadar zorunlu derslerimiz var.           Öğleden sonra saat 1’den saat 3’e kadar seçmeli derslerimiz var. Eve geldiğimde sandiviç meyve suyu gibi bir şeyler atıştırırım. Müzik dinlerim ve dergi okurum.  Saat 4.30’da ödevlerime başlarım. Ödevlerimi her zaman yaparım. Ayrıca bir çalışma planım var ve sınavlarım için düzenli olarak tekrar yaparım.             Akşam 7’de tüm çalışmalarımı bitiririm ve ailemle beraber akşam yemeği yerim. Sonrasında hep beraber film izleriz. Ayrıca akşamları projelerim için internette araştırma yaparım Bazen babamla satranç oynarız. Santrançı çok severim. Bazen de ailemle beraber tiyatroya gideriz. Annemin en sevdiği boş zaman etkinliğidir. Son olarak, uyumadan önce saat 11’e kadar kitap okurum.

10. sınıf İngilizce ders kitabı sayfa 18

Sayfa 18 B aktivitesi Derslerin Türkçe karşılıkları ve muhtemel cevaplar.

careers education : Kariyer Eğitimi                                                      citizenship : Vatandaşlık                                       art :Resim                                                                              design and technology : Tasarım ve teknoloji                                       folk dances : Halk dansları                                                                   ICT : Bilgi ve iletişim teknolojileri                                         music : Müzik                                                                                       drama : Drama                                                                                      modern foreign languages: Modern yabancı diller                            photography :Fotoğraf                                                                                athletics : Atletizm                                                                                  fashion design :Moda tasarımı                                                             psychology : Psikoloji                                                                             astronomy : Astronomi                                                                         web page development : Web sayfası tasarımı

Muhtemel Öğrenci cevapları

I’d like to choose careers education because I think it’s necessary for us. I can choose my future career properly with the help of this school subject.

I’d like to choose citizenship because I think a student should know his/her rights and responsibilities as a citizen.

I’d like to choose art because I think it’s relaxing. I’m fond of drawing pictures.

I’d like to choose design and technology because I think it’s interesting. It increases a student’s creativity.

I’d like to choose folk dances because I love dancing and I want to learn different folk dances.

I’d like to choose ICT because I’m crazy about computers. I spend most of my time in front of my PC (personal computer). I want to learn a lot about computers.

I’d like to choose music because I think music is great. I love listening to music. I can play the guitar very well.

I’d like to choose drama because I think acting is exciting. I want to learn the role of the theater in society. I also want to learn performance techniques.

I’d like to choose modern foreign languages because I’m interested in earning languages. I think it’s terrific. I want to learn Spanish and Chinese.

I’d like to choose photography because I enjoy taking photographs. I think it’s so amusing.

I’d like to choose athletics because I’m mad about competitive running. I want to join some national and international races.

I’d like to choose fashion design because I’m keen on designing new clothes. I think fashion is really interesting. I love watching fashion programs on TV.

I’d like to choose psychology because I think it’s important to know how to help and sympathize with a person when he/she has a problem. I want to be a psychologist when I grow up.

I’d like to choose astronomy because I like reading about space. I enjoy watching videos about stars and planets. I’ve wanted to be an astronaut since I was a kid.

I’d like to choose web page development because I’m interested in making web pages. I think it’s wonderful. I want to learn everything about it and create fascinating web pages.

10. sınıf İngilizce ders kitabı sayfa 19
10. sınıf İngilizce ders kitabı sayfa 20
10. sınıf İngilizce ders kitabı sayfa 21

SAYFA 21 Aktivite B’deki metnin Türkçesi

Mr. Stone        : Evet sınıf, Bugün atasözlerinden bahsediyoruz. Brian, sen hiç atasözü biliyor musun? Brian               : Evet Bay Stone. “Bilgi güçtür.” Bu atasözünü çok severim. Mr. Stone        : Harika bir örnek Brian. Bunun anlamı, insanlar çok öğrenmeli. Daha çok öğrendiklerinde, daha güçlü olurlar. Nancy, sen başka bir örnek verebilir misin? Nancy             : Evet Bay Stone, “Her şeyde bir hayır vardır.” Bu atasözünü sık sık kullanırım. Mr. Stone        : Yaygın bir atasözü. Anlamı da çok güzel. Her zor ve hoş olmayan durumda bazı avantajlar vardır. Asla umutsuz hissetmemeniz gerekir çünkü zor zamanlar daha güzel günlere yol açar. Sabırlı olmanız gerekir.