9. SINIF İNGİLİZCE TEENWISE DERS KİTABI 7. ÜNİTE WORLD HERRITAGE (DÜNYA MİRASI) CEVAPLARI – MEB YAYINLARI

2018-2019 eğitim öğretim yılında 9. sınıf İngilizce dersinde okutulan MEB Yayınları İngilizce Teenwise Ders Kitabının 7. Ünitesi olan World Herritage (Dünya Mirası)Ünitesi cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

MEB Yayınları 9. Sınıf Teenwise İngilizce Ders Kitabı 7. Ünitesi olan World Herritage Ünitesinin sayfa 85, sayfa 86, sayfa 87, sayfa 88, sayfa 89, sayfa 90, sayfa 91, sayfa 92, sayfa 93, sayfa 94, sayfa 95 ve sayfa 96 ’da bulunan aktivite ve soruların cevaplarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.


Yazımızın devamında tüm bu sayfaları bir arada bulabilirsiniz. Kitap sayfalarının görselleri üzerinde verilen cevapların ve 9. Sınıf Teenwise İngilizce Ders Kitabı 7. ünite kelimelerinin Türkçe anlamlarını da bulabilirsiniz. Cevapları sitemizden alırken öğrencilerin ve velilerin daha bilinçli olarak cevapları tamamlayabilmeleri için ders kitabı etkinliklerinde “instructions” yani sizden isteneni anlatan talimatların da Türkçeleri verilmiştir. Öğrencilerin bireysel olarak cevaplaması gereken alanlarda da örnek olarak kullanılabilecek cevaplara yer verilmiştir.

9. sınıf İngilizce ders kitabı sayfa 85

9. sınıf İngilizce ders kitabı sayfa 86

9. sınıf İngilizce ders kitabı sayfa 87

9. sınıf İngilizce ders kitabı sayfa 88

Sayfa 88 aktivite 3 deki metin Türkçesi

Unutma Beni

Mauslos büyük bir Pers kralıydı. Öldükten sonra karısı Artemisia kralın anılarda yaşamasını istedi. Onun için kocaman bir mezar inşa etmeye karar verdi. Bu mezarı inşa etmeleri için ülkedeki en yetenekli sanatkarları çağırdı. Mezarı milattan önce 353 yılında inşa etmeye başladılar. İki yıl sonra Artemisia öldü ama yapının inşasına bir yıl daha devam ettiler. Mozolenin içinde ve dışında kaliteli heykeller kullandılar. Antik tarihçiler yapının o zamanlardaki en güzel yapılar arasında olduğu konusunda hemfikir oldular. Maalesefki, 12. Ve 15. Yüzyıllar arasında güçlü depremler bu güzel mezarı yıktı. Bugün harabe halinde ama mausoleum (mozole) ismi hala yaşıyor.

9. sınıf İngilizce ders kitabı sayfa 89

Sayfa 89. Aktivite 5.

  1. Artemisia kocası için neden bir mezar inşa etmek istedi?

CEVAP b) onu hatırlatabilmek için

  • İlk hikayedeki “They” ile kimlerden bahsediliyor?

CEVAP a) sanatkarlar

  • Mezarı inşa etmek ne kadar sürdü?

CEVAP a) 3 yıl

  • Kraliçe neyi görmeyi çok istedi?

CEVAP b) memleketini

  • İnsanlar neden gözlerini bahçeden alamadılar?

CEVAP a) Çünkü nefes kesiciydi.

  • Yedinci satırdaki “them” ile nelerden bahsediliyor?

CEVAP a) bahçeler

  • Bu iki hikayenin ardındaki anafikir nedir?

CEVAP b) Sevgiyi göstermenin farklı yolları

Sayfa 89’daki metnin Türkçesi

An exotic Present Egzotik bir hediye Babilin asma bahçeleri, kocası Kral 2. Nebuchadnezzer’den Kraliçe’ye bir hediyeydi. Terasa tırmanan egzotik çiçekler ve bitkiler vardı. Güzel Amyitis kral ile evlendiğinde, güzel yeşil memleketini özlemeye başladı. Bu yüzden kral adamlarına Babil’de karısı için bir dağ inşa etmelerini emretti. Bahçeleri inşa etmek için milattan önce 605 ve 562 yılları arasında çalıştılar. Bu alana çok yağmur yağmadığı için mühendisler yakınlardaki Euphrates nehrinden gelen suyu kullandılar. İnşası bittiğinde bahçeler kocaman bir yeşil dağ gibi göründü.  O kadar güzeldi ki insanlar bahçelerden gözlerini alamadılar. Ancak, Babil’in Asma Bahçeleri tek efsanevi antik harikadır, çünkü tarhiçiler tam yerini bilmiyorlar.

9. sınıf İngilizce ders kitabı sayfa 90

9. sınıf İngilizce ders kitabı sayfa 91

9. sınıf İngilizce ders kitabı sayfa 92

SAYFA 92 2. Aktivite Türkçesi

1. Geçen yıl Meksika’daydım ve Antik piramidi ziyaret ettim.

2. Duvar boyunca yürüdük, çok yorucu bir gündü.

3. İlk olarak zirveye giden trene bindik sonra büyük heykele yürüdük.

4. Tepeyi tırmandık. Şehri bulutlar arasında görmek harikaydı.

5. Havuzları ve güzel bahçeleriyle beyaz mermer mezar harikaydı.

6. Amfi tiyatroya gittiğimizde gladyatörleri gözümüzde canlandırdık.

7. Gül Şehrinin pembe rengiyle büyülendik.

9. sınıf İngilizce ders kitabı sayfa 93

9. sınıf İngilizce ders kitabı sayfa 94

SAYFA 94 – 95 metnin Türkçesi

UZAKLARA SEYEHAT

4 yıl önce Pekin’e gittim ama Çin Seddi’ni ziyaret edemedim. Her zaman görmek istemişimdir fakat kış olması sebebiyle tur rehberimiz biz oraya götürmedi. Neyse ki, geçen yılki Asya turumun bir parçası olarak Çin Seddini ziyaret etme şansı yakaladım.

Bir özel tur aldım ve harika bir vakit geçirdim çünkü tur rehberi çok iyi ve arkadaş canlısıydı. Ayrıca İngilizceyi de iyi konuşuyordu. Sabah saat 6’da beni otelden aldı çünkü turist trafiğine girmek istemiyordum. Matianyu’ya gitmemiz 2 saat sürdü. Pekindeki kirlilik ve kalabalıktan sonra temiz havayı hissetmek beni şaşırttı.

Duvara gitmenin farklı yolları vardı. Ben kablolu arabayı tercih ettim ve onun için bir bilet aldım. Zirveye vardığımda ormanların, vadinin ve nehrin manzarasıyla büyülendim.  Sağ taraftan ilerledik çünkü sol taraftan merdivenleri tırmanmak daha zordu. Yaz mevsimiydi ve zirveden çiçeklerin, ağaçların ve çeşitli renklerin fotoğrafını çekebildim. Gözleme kuleleri çok etkileyiciydi. Rehberimi dikkatlice dinledim, gözleme kulelerinden dışarı baktığımda tarihi hayal edebiliyordum.

Çin Seddi’ni ziyaret etmeden önce tarihini okumuştum. Bu sayede ziyaretim daha anlamlı hale geldi. Çinliler bu duvar ile ülkelerini düşmanlardan korumuşlar. İnsanlar buraya “en uzun mezarlık” diyorlar çünkü inşası sırasında pek çok insan ölmüş. Günün sonunda çok yorulmuştum fakat ziyaretimin her anından büyük zevk aldım. Çin Seddi’ni gezilecek yerler listesine muhakkak koyun.

9. sınıf İngilizce ders kitabı sayfa 95

9. sınıf İngilizce ders kitabı sayfa 96